Exkurze do Osvětimi

Prší. Blíží se čtvrtá hodina ranní. Usedáme do autobusu a vyrážíme směr Polsko. Mnozí se snaží navázat na přetržený spánek, aby nabrali dost sil na celodenní exkurzi do místa, které v sobě nese tragédii mnoha lidských osudů a životů. Míříme do Osvětimi.

Po téměř pěti hodinách jsme zde. Procházíme bezpečnostním rámem. Dělíme se na dvě skupiny, každé je přidělen jeden polský průvodce ovládající obstojně češtinu. Ocitáme se uvnitř prostoru koncentračního tábora Auschwitz I. Tábora, který byl vytvořen z původních kasáren polské armády a sloužil za 2. světové války jako vyhlazovací tábor. Smrt zde nalezli převážně Židé, Poláci a Romové. Procházíme branou se známým německým nápisem: „Arbeit macht frei.“ Necháváme na sebe působit genius loci. Tento pocit umocňují nad našimi hlavami symbolicky kroužící černí ptáci a všude přítomný prach, který se zvedá kvůli silnému větru ze země, po které prošly tisíce vězňů, jejichž těla byla zpopelněna v dnes již neexistujícím krematoriu. V cihlových kasárenských budovách jsou umístěny expozice připomínající tehdejší hrůzy páchané německými nacisty na civilním obyvatelstvu. Po dvou hodinách působivé prohlídky přejíždíme o dva kilometry dále do tábora označovaného Auschwitz II. – Březinka. Toto místo bylo schopno pojmout až 90 000 lidí čekajících na smrt. Dnes v tomto prostoru jsou k vidění zbytky dřevěných ubikací, trosky plynových komor a krematoria. Během 2. světové války zde zahynulo přes 1 300 000 lidí. Délka života v koncentračním táboře byla, jak nám už poněkolikáté zdůraznila naše sympatická polská průvodkyně, v průměru 3 měsíce a tělesná hmotnost vyhladovělých lidí klesla až na pouhých 25 kilogramů. Po těchto faktech nám běhá mráz po zádech. Nelidské podmínky koncentračního tábora přežilo pouhých 7 000 vězňů. S osudy některých z nich jsme se mohli seznámit z panelů umístěných před vstupem do tábora.

Dnes se toto místo stává atraktivní turistickou lokalitou. Ročně ho navštíví až dva miliony turistů z celého světa. „ Měli jsme určitou představu o holocaustu, ale setkání s realitou, je úplně něco jiného. Návštěva tohoto místa zanechá v člověku nezapomenutelný zážitek. Je nepochopitelné, čeho všeho je člověk schopen,“ shodují se studenti naší školy.

Autor: Mgr. Lea Zálišová