Exkurze na stavbu metra v Praze

Dne 24. dubna 2024 se třída 2.SI (stavaři) Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela v Náchodě zúčastnila exkurze na stavbu metra D Na Pankráci.

U stanice metra Na Pankráci nás již čekal zaměstnanec firmy Subterra a.s., která stavbu provádí. Odvedl nás na staveniště. Nejdříve jsme zhlédli krátkou prezentaci o stavbě metra nové trasy D, která doplní stávající linky. Celá stavba je rozdělena do čtyř fází. Nejsložitější etapa se již realizuje, jedná se o úsek Pankrác-Olbrachtova v délce 1,2 km, na druhou část se vybírá zhotovitel a další se projektují. Trasa D povede pod trasou C v hloubce 33 m a z Pankráce se stane největší stanice na nové lince a zároveň stanice přestupní.

Než jsme se vydali na stavbu pod zemský povrch, byly nám zapůjčeny přilba, vesta, holínky. Výtahem ve vstupní šachtě průměru 20 m jsme postupně po pěti sjeli do hloubky 25 m. Prošli jsme několik stovek metrů traťových tunelů, zhlédli začínající ražbu na eskalátory a místo, kde bude stanice. Technika, která pod zemí pracuje, je speciálně určena na tyto práce, většina je na elektrický pohon, aby nevznikaly výfukové plyny. Někteří odvážní zvolili zpáteční cestu po kovových žebřících místo pohodlného výtahu.

Dalším místem byla povrchová část stavby, kde bylo potřeba udělat přeložky inženýrských sítí, aby samotná stavba mohla vůbec vzniknout. Stavba probíhá v husté zástavbě, kvůli tomu je zapotřebí spousta bezpečnostních opatření. Součástí stavby je výstavba prodloužení tramvajové linky.

Exkurze byla velice zajímavá nejen díky poutavému výkladu. Velkým zážitkem bylo vidět, jak tato stavba vzniká.

 Autor: Ing. Jitka Kábrtová