Ostře střežené město

Po loňském úspěšném zájezdu do Drážďan jsme se letos rozhodli do této saské metropole vyrazit znovu. Zájem byl nečekaně velký. Ve čtvrtek 7. 12. jsme se na cestu vydali se dvěma plnými autobusy.

Cesta proběhla bez problémů. Počasí nám přálo. Prohlídku tohoto barokního skvostu jsme začali na Brühl Terrasse. Odtud byl překrásný výhled na řeku Labe. Prošli jsme okolo rozsáhlého zámeckého komplexu Residenzschloss, Semperovy opery, obdivovali jsme 102 metrů dlouhý vlys z míšeňského porcelánu – Fürstenzug. Došli jsme do areálu Zwingeru, kde jsme chtěli stejně jako loni navštívit obrazárnu starých mistrů. Ale dveře jsou dnes zavřené. Okolo areálu přibývá zátaras, narůstá počet policejních automobilů i samotných policistů, nad městem krouží policejní vrtulník. Co se asi děje? To se dovídáme před vstupem do kupole Frauenkirche, kostela, který byl po dlouhá desetiletí zanechán v rozbombardovaném stavu z konce druhé světové války jako memento mori. Jeho rekonstrukce trvala 12 let. Od roku 2005 mohou návštěvníci saské metropole obdivovat znovu tento symbol města, který dnes přilákal nejen nás, ale i přímo královskou návštěvu. Do Drážďan ve stejný den jako my zavítala belgická královská rodina a město bylo na nohou. V přímém přenosu jsme byli svědky bezpečnostních opatření, kterých nebylo málo. Azyl jsme nalezli v prostranství vánočních trhů na Altmarku, kde jsme měli možnost ochutnat místní speciality, nasát vánoční atmosféru a nakoupit nějaké ty dárky.

Velký dík patří nejen průvodkyni Janě Bártové z Cestovní kanceláře Jany Hudkové, ale především kolegyni Mgr. Věře Forejtové, která byla hlavní organizátorkou celé akce a zároveň i fundovanou průvodkyní pro druhou padesátičlennou skupinu.

Studenti odjížděli spokojeni a už vyzvídali, kam zase v dohledné době vyrazíme.

 Autor: Mgr. Lea Zálišová, Fota: Nicol Piecová, Lea Zálišová