Za poznáním do Brna aneb historie versus postmoderna

Po loňské zdařilé exkurzi do Centra stavitelského dědictví v Plasích jsme přemýšleli, kam máme se studenty druhých ročníků oboru Stavebnictví vyrazit. A když v podzimních měsících minulého kalendářního roku SOA Náchod navštívil doc. Ing. JUDr. Zdeněk Dufek, Ph.D., proděkan Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně, a pozval naše studenty do moravské metropole, aby se seznámili nejen s vysokoškolským zázemím, ale také trochu poznali Brno, tak jsme neváhali a začali společnými silami tuto myšlenku realizovat.

Termín byl domluven na 2. a 3. května. První den byl v režii třídních učitelů Mgr. Jiřího Škopa Ph.D., Mgr. Ley Zálišové a učitelky odborných předmětů Ing. Martiny Ťokanové. Během úterního odpoledne měli studenti možnost se seznámit s významnými historickými památkami Brna. Exkurze začala v zahradě vily Tugendhat a pokračovala putováním kolem vily Löw-Beer do centra. Zde jsme se po obědové pauze rozdělili na dvě skupiny. Jedna se vydala směrem na Žlutý kopec, kde byla zajednána prohlídka vodojemů. Tato technická památka pochází z přelomu 19. a 20. století. Veřejnosti byla zpřístupněna teprve nedávno a naše budoucí stavaře doslova ohromila. Na druhou skupinu čekal neméně zajímavý program, o jehož náplň se postarala odbornice na funkcionalistickou architekturu paní Jana, znalkyně brněnského prostředí, která nás provedla historickým jádrem města a upozornila na spoustu stavitelských zajímavostí. Pomyslnou třešničkou naší procházky se stalo náhodné seznámení se starší ušlechtilou dámou, majitelkou nedávno zrekonstruovaného hotelu Avion, paní Berouskovou. Díky ní jsme si mohli prohlédnout i interiér této budovy. Závěr prvního dne patřil hradu Špilberk, dominantě Brna.

Po noci strávené v Hotelu Palacký a vydatné snídani jsme se už těšili na program, který sestavoval Ing. Ondřej Kosík. Touto cestou mu ještě jednou děkujeme za skvělou organizaci středečního dne. V dopoledních hodinách jsme navštívili AdMaS – Advanced Materials, Structures and Technologies. Pod tímto názvem se skrývá moderní centrum vědy a komplexní výzkumná instituce v oblasti stavebnictví, která je součástí Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně. Zaměřuje se na výzkum, vývoj a aplikace pokročilých stavebních materiálů, konstrukcí a technologií nejen v oblasti stavebnictví, ale i dopravních systémů a infrastruktury měst a obcí. Potencionální uchazeči o vysokoškolské studium mohli alespoň malinko nahlédnout pod pokličku jednotlivých stavebních výzkumů.

Po velice chutném obědě v centru CEITEC jsme se přesunuli na Zvonařku. To jsme ale ještě netušili, co nás čeká tam. Na odpoledne byla domluvena prohlídka stavby. Ale není stavba jako stavba. Tato nám všem vyrazila dech. Díky Ing. Kosíkovi a paní Kateřině Sedláčkové, manažerce společnost CTP, jsme se dostali do Office parku Vlněna. Ten je složený z několika samostatně stojících budov a jeho součástí je i zrekonstruovaný neorenesanční Bochnerův palác. Na programu byla prohlídka budovy I. Stavbou nás provedl Ing. Jan Hübner, ředitel pro výstavbu, který předal náchodským studentům mnoho zajímavých a inspirujících informací.

Věříme, že tato dvoudenní exkurze za poznáním krás stavitelství bude dostatečně motivovat žáky druhého ročníku SOA Náchod k jejich dalšímu studiu oboru, který si zvolili a který má perspektivu.

 Autor: Mgr. Lea Zálišová