Za stavbami prvorepublikového Náchoda

První jarní den nám přinesl slunečné počasí a my, třída 3.S, se společně se třídou 3.SI vydáváme do nedalekého muzea v srdci Náchoda.

Přicházíme k Muzeu Náchodska, které se nachází v historické neorenesanční budově, kterou sdílí se Základní uměleckou školou. Vcházíme dovnitř, kde si nás ihned přebírá kurátorka výstavy. Seznamuje nás s expozicí Goldschmid a Hartman, expozicí zaměřenou především na pracovní, ale i osobní životy dvou mužů, jejichž stavby můžeme i dnes ve velkém množství najít na území našeho města.

Ing. Antonín Hartman byl nejen architekt, ale také malíř. Velkou inspirací pro jeho tvorbu byla Vídeň. Oskar Goldschmid byl židovského původu a v období druhé světové války jeho rodinu potkal stejný osud jako většinu židovského obyvatelstva v Evropě. Stejně jako Hartman byl Goldschmid stavitel a architekt, ale také socialista. Seznámili se spolu za první republiky. Hartman se zaměřoval na projekci staveb a Goldschmid byl spíše obchodník. Tvořili tak spolu perfektní dvojici a v roce 1921 založili firmu Goldschmid – Hartman.

Hned od pohledu je zřejmé, že do instalace výstavy byla vložena spousta práce. V malém, avšak velmi plně a promyšleně uspořádaném interiéru vidíme stěny a vitríny s velkým množstvím informací, projektů historických staveb a fotografií dnešní podoby těchto objektů. Procházíme sálem kolem modelů, fotek, výkresů a uvědomujeme si, že spoustu staveb nevidíme prvně. Obchodní domy, rodinné vily, koupaliště a mnoho dalšího je dílem právě této firmy. Mezi tím vším se dočítáme zajímavosti ze života těchto dvou mužů, naší pozornosti neuniknou například ani jejich vlastní vilky, ve kterých žili.

Necelé dvě hodiny skvěle stačily k prohlédnutí celé výstavy a my plní nových informací opouštíme tuto krásnou budovu.

 Autor: Petr Matyska, 3.S