Jan Palach

Po celý rok 2018 se na různých místech naší vlasti konají vzpomínkové akce vážící se k různým historickým událostem zapsaným do dějin našeho státu. Vznikají kvalitní dokumenty a filmy, které se snaží přiblížit minulost dnešní generaci a pamětníkům připomenout dobu, v níž žili.

Příkladem za všechny je snímek věnovaný památce Jana Palacha, který podle scénáře Evy Kantůrkové natočil Robert Sedláček. Působivý životní příběh dospívajícího hrdiny oslovil i žáky naší školy. Ti tento film zhlédli týden před vrcholícími oslavami stého výročí Československa. Obdivovali převážně herecký výkon Viktora Zavadila v roli Jana Palacha. Přesvědčivě na ně působila i ustaraná maminka v podání Zuzany Bydžovské.

Snímek Roberta Sedláčka končí ve chvíli, kdy se na jeho těle podaří udusit poslední plameny. V záběru tehdy zůstává jen chvějící se mladík s těžkými popáleninami. Jeho sípání je to jediné, co slyšíme, než obraz přejde do černa. Po tmě nepřijde vysvětlení ani výčet následků. Dokola a stále znovu pouze zaznívají známé tóny z Modlitby pro Martu a Slunečného hrobu protkané archivními záznamy z rozhlasu a televize. A proto pár doplňujících životopisných informací:

Jan Palach (11. 8. 1948 Praha – 19. 1. 1969 Praha) byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy. Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Text dopisu, který Jan Palach zanechal v aktovce na místě svého činu:

Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku, a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň. Naše požadavky jsou:

Okamžité zrušení cenzury
Zákaz rozšiřování Zpráv

Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevystoupí- li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.

Pochodeň č. 1

P.S. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

„Můj čin splnil účel. Ale ať už to nikdo neudělá. Ať se ty studenty pokusí zachránit, aby celý život zasadili ke splnění našich cílů. Ať se přičiní živí v boji.“ Jan Palach

Autor: Mgr. Lea Zálišová


Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Palach
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/posledni-dopis-jana-palacha/