Přebor SPŠS a OA Náchod v šachu

Ve čtvrtek 22. 11. 2018 proběhl tradiční šachový turnaj jednotlivců o titul přeborníka naší školy. Jednalo se již o 7. ročník. Letos se ho poprvé zúčastnili také žáci ze „stavebky“. Turnaj pořádala SPŠS a OA Náchod a TJ Jiskra Jaroměř. Hrálo se švýcarským systémem na 8 kol tempem 2×10 minut na partii. Na turnaj se přihlásilo 35 soutěžících.

Z vítězství se po dramatickém průběhu nakonec radoval Jiří Matouš ze 3.C se ziskem sedmi bodů. Odnesl si pohár a zlatou medaili pro vítěze. Se stejným počtem  bodů obsadil druhou příčku (až na pomocné hodnocení) Roman Radvanovský ze 4.C. Bronzový stupínek vybojoval se šesti body Jan Řehounek, (3.C). Čtvrtý v pořadí skončil Vojtěch Pročko (4.C), také se šesti body. Nejlepší z 5,5 bodových byl pátý David Stára, (3.C). Nejúspěšnější z druhých ročníků byl na 9. příčce Nikolas Malík, ( 2.C) a z prvních ročníků na šestnáctém místě skončil  Vojtěch Šedivý, (1.S). Prestižní titul „Nejšachovější třída“ vybojovala 4.C před 3.C, 2.C a 1.S.

Šachy pozitivně ovlivňují rozvoj dovedností potřebných ve škole. Pomáhají při řešení matematických úloh a porozumění čtenému textu. Mají vliv na zvyšování sebedůvěry, trpělivosti. Studenti se při šachových partiích naučí logickému myšlení a kombinačním schopnostem, které se pak využijí při učení. Dokážou se lépe soustředit na nějaký problém, efektivně se rozhodovat a v omezeném čase volit to nejlepší řešení.

Děkuji vedení školy a SRPŠ za podporu a zajištění cen a ŠO za zapůjčení šachových souprav a hodin. Nejlepší ze zúčastněných budou reprezentovat naši školu v týmové soutěži na Okresním přeboru škol, který se uskuteční 11. 12. 2018 na Jiráskově gymnáziu v Náchodě.