AUTO JEDE

Úspěch našich studentů na soutěži v programování.

Soutěž AUTO JEDE organizovaná STŘEDNÍ ŠKOLOU PODORLICKÉ VZDĚLÁVACÍ CENTRUM je určena pro studenty středních technických škol, škol se studijními obory zaměřenými na IT, a pro žáky základních škol, kteří se zajímají o problematiku konstruování, designu a robotiku.
Vlastní soutěž je rozčleněna do dvou kategorií. První kategorie spočívá v naprogramování sledovačů čáry bez křižovatek. Tedy soutěžní vozidlo se pohybuje na základě snímání čáry vyznačené na závodní dráze, která je plynulá od začátku až do konce. Druhá kategorie předpokládá automatickou jízdu vozidla na základě „sledovačů čáry“ s křižovatkami. Křižovatky projíždí soutěžní vozidlo vždy doprava.

V letošním (již třetím) ročníku soutěže reprezentovali naši školu studenti Jakub Čižinský, Lukáš Holý a Filip Zajíček ze 3.C. Svůj tým pojmenovali s užitím generátoru náhodných slov MACH 2.0 a rozhodli se naprogramovat stroj schopný uspět v obou kategoriích soutěže. Vzhled jejich vozidla byl do značné míry podmíněn rozměry a tvarem postaveného robota, i tak se jim podařilo udělat karoserii, které odborná komise dala 15 z možných 20 bodů.
Pro celkové hodnocení je však nejpodstatnější vlastní naprogramování robota a dosažené časy při průjezdu soutěžních tratí. Maximální bodové hodnocení této části je 50 bodů.

V první kategorii prostého sledování čáry se jejich stroj pohyboval jistě, k vítězství mu však chyběla dostatečná rychlost.

Zato ve druhé kategorii, sledování čáry se správným odbočením na křižovatkách, neměl výkon jejich robota konkurenci. Své soupeře porazili nejen bezchybným průjezdem trati, ale hlavně dosažením prakticky polovičního času druhého nejlepšího vozítka. Ve druhém měřeném pokusu se našemu týmu dokonce podařilo dosažený čas ještě o vteřinu zlepšit.

Nakonec získali naši studenti celkové druhé místo, což představuje opravdu velký úspěch. Letošního ročníku se zúčastnilo 7 týmů ze středních a 7 týmů ze základních škol.

Gratulujeme.

Autor: Ing. Miroslav Rudolf

Čtěte také:https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/soutez-auto-jede-jiz-potreti-prijela-do-dobrusky-40304531