Cyklisticko-turistický kurz 3. ročníků

Třeťáci mají v nohách desítky kilometrů, které ušli pěšky, nebo najeli na kole během týdenního sportovního kurzu v Orlických horách. V pondělí 16. září vyráželi od školy pod vedením svých instruktorů směrem na Ostrovy, projeli malebným údolím řeky Metuje až do Pekla a odtud začali stoupat do Olešnice. Cílem této první cyklistické etapy se stala chata Juráška, která leží na konci Olešnice a nabízí pestré sportovní vyžití. Na pondělní odpoledne byli účastníci kurzu rozděleni do skupin. Někteří si zahráli volejbalový turnaj, někdo si zastřílel ze vzduchovky, pár jedinců usedlo k šachovému poli nebo se vydalo houbařit.

Na úterní dopoledne měl pan učitel Škop připravenou názornou přednášku na téma první pomoci. Odpoledne byla v plánu druhá cykloetapa. Podařilo se ujet v průměru okolo 32 kilometrů. Po cestě jsme se mohli kochat krásnými výhledy. Nejhezčí pohled na krajinu nás ale čekal po výstupu na sendražskou rozhlednu. Nejnáročnějším dnem se stala středa. Na tento den vedoucí kurzu paní učitelka Táňa Ruprichová naplánovala celodenní výlet. Ti, co kolo s sebou neměli, nebo si chtěli od kola odpočinout, se věnovali turistice. Jejich trasa vedla po červené přes Vrchmezí až na Šerlich. Odtud pokračovali po modré přes Šerlišský Mlýn do areálu Jurášky. Cykloturisté pod zkušeným vedením pedagogů Macha, Rudolfa a Smoly toho viděli ze sedla svých kol ještě mnohem více. Osm nejzdatnějších cyklonadšenců se nezaleklo výzvy, kterou dostali od pana učitele Škopa. Ten je protáhl přes celé Orlické hory až do Říček. Jejich trasa měřila téměř 70 kilometrů.

Čtvrtek jsme strávili v okolí chaty. Pro své svěřence jsme nachystali různorodé závody. Jak chlapci, tak dívky si vyzkoušeli na kole závod zručnosti. Ten spočíval v tom, že museli projet slalomovou dráhu, přenést kolo přes překážky, přemístit lahev s vodou, podjet laťku a poté se trefit na úzkou lávku. Druhou disciplínou byl závod v pomalosti. I ten se ukázal jako dosti náročný. Ne všem závodníkům se podařilo co nejpomaleji dojet do cíle, aniž by se dotkli nohou země. Po obědě nervozita stoupala. Třetím závodem byl duatlon, kombinace jízdy na kole a vytrvalostního běhu.

Večer nás čekalo vyhodnocení všech částí závodů, rozdání cen a zhodnocení celého kurzu, který díky pestrému programu velice rychle utekl. Závěrečná diskotéka se stala pomyslnou třešničkou na dortu upečeného ze spousty sportu a zábavy. Věřím, že ti, kteří z něho ochutnali, nelitovali.

Autor: Mgr. Lea Zálišová