10. ročník přeboru SOA Náchod v šachu

V pátek 11. 11. 2022 proběhl na SOA Náchod již 10. ročník šachového turnaje o přeborníka školy. Šachy rozvíjejí řešení matematických úloh, logické myšlení a kombinační schopnosti, které pak žáci využijí při studiu. Díky šachové hře se dokážou lépe soustředit na problém a rozhodovat se v omezeném čase.

Turnaje se zúčastnilo 33 žáků ze všech ročníků. Hráče přišlo povzbudit i několik diváků z řad studentů a pedagogů. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol svižným rapid tempem 2 x 10 minut na partii. O prvenství dlouho bojovala dvojice favoritů Martin Paar a Martin Vajsar. O vítězi rozhodl jejich vzájemný souboj v 5. kole. Pohár pro vítěze a zlatou medaili získal s 9 body suverénní Martin Paar (3.B). Stříbrnou medaili uhrál a druhou příčku obsadil po skvělém výkonu Martin Vajsar (2.SI) s 7,5 body. Bronzovou medaili jako třetí v pořadí vybojoval svou nápaditou hrou Tomáš Flégl (2.SI) 7b. Čtvrté místo uhrála Vendula Jarešová (1.S) a s 6,5 body se stala nejlepší dívkou turnaje. Pěkné výkony za šachovnicí předvedli i další v pořadí 5. Filip Werner (3.B), 6. Jan Škrabka (4.B) a 7. Dominik Zumr (2.A), všichni se šesti body. Potlesk a drobnou cenu si vysloužili všichni. Slavnostního předávání cen na závěr turnaje se zúčastnila ředitelka školy RNDr. Věra Svatošová a zástupkyně Ing. Šárka Posnarová.

Čestný titul “nejšachovější třída“, třída, která v součtu uhrála nejvíc bodů, získala 2.SI s 33 body před druhou 1.SI s 32b a třetí 3.B s 20b.

Turnaj proběhl v přátelské atmosféře a rozhodně se vydařil. Jako rozhodčí jsem nemusel řešit žádný spor, všichni si dobře zahráli, zapojili své mozkové závity a nikdo nezůstal bez bodu. Děkuji SRPŠ a SOA Náchod za ceny do turnaje a šachovému oddílu TJ Jiskra Jaroměř a DDM Klíč za zapůjčení šachových souprav a šachových hodin.

Nejlepší žáci budou naši školu reprezentovat 8. 12. na Okresním přeboru školních družstev, který pořádáme také na SOA Náchod.

Autor: Mgr. Petr Staněk