Přebor škol na SOA Náchod s rekordní účastí

Ve čtvrtek 14. 12. 2023 jsme na naší škole uspořádali Okresní přebor školních družstev v šachu. Královská hra je mezi mládeží stále populárnější, což dokazuje, že si cestu za šachovnici našlo rekordních 123 šachistů a šachistek z 29 školních týmů. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2 x 12 minut + 5 sekund na tah ve dvou turnajích základních a středních škol. Partie byly napínavé a bojovalo se často až do matu, patu, nebo posledního pěšce.

V kategorii 1. stupeň ZŠ bojovala 4 družstva. Z vítězství, poháru za první místo a postupu do krajského kola se radovalo družstvo ZŠ a MŠ Velichovky s 15,5b. Stříbrnou příčku obsadila ZŠ Žďárky s 14b. Na třetím místě skončili hráči ze ZŠ Hradební Broumov.

V kategorii 2. stupně ZŠ hrálo 14 týmů. První příčku a pohár pro vítěze vybojovalo Jiráskovo Gymnázium A s 21,5b. Druhé místo obsadilo družstvo Gymnázia Broumov s 20b a těsně na třetí příčce s jednobodovým rozdílem se umístil tým ze ZŠ Nové Město nad Metují A s 19b.

V kategorii SŠ, které jsme se účastnili, bojovalo 11 týmů. Nakonec se radovalo favorizované družstvo Gymnázia Broumov s 23b. Na druhém místě se umístilo Gymnázium Jaroslava Žáka Jaroměř s 21,5b. Družstvo Jiráskovo Gymnázium Náchod A, třetí tým v pořadí, vybojovalo 20,5b. Nejlepším tým z naší školy SOA Náchod A, skončil na 5. příčce: 1. Martin Vajsar 3.SI, 2. Martin Paar 4.B, 3. Michal Čapek 3.SI a 4. Daniel Páv 3.S. Celkem reprezentovalo školu 21 hráčů v pěti družstvech.

Pohár vítězům a ceny předávala zástupkyně ředitelky Ing. Šárka Posnarová.

Děkuji vedení SOA Náchod za podporu s organizací turnaje a poskytnutí hracích prostor, rozhodčím, pomocníkům z 2.SI i pořadatelům. Dík patří také všem hráčům a doprovodu z řad pedagogů za bezproblémový průběh celé akce.

Autor: Mgr. Petr Staněk