Přebor SOA Náchod v šachu 2023

V úterý 21. 11. 2023 byl uspořádán již 11. ročník šachového turnaje o titul přeborníka SOA Náchod v královské hře. Šachy rozvíjejí logické myšlení, zlepšují paměť a soustředění. Úspěšným hráčům šachu se většinou daří v matematice. V turnaji se hrálo švýcarským systémem na 8 kol tempem 2 x 15 minut na partii. Jedná se o systém, kdy každý hráč dostane počítačem nalosovány soupeře, kteří mají aktuálně stejný počet bodů, opačné barvy a ještě se spolu nestřetli. Jedna partie trvá cca 30 minut. Bitev na 64 polích se zúčastnilo rekordních 41 žáků ze všech ročníků a oborů.

Pohár a medaili pro vítěze převzal z rukou ředitelky školy RNDr. Věry Svatošové po skvělém výkonu Martin Vajsar (3.SI), když získal 7,5 bodu a ani jednou nebyl v turnaji poražen. Druhé místo obsadil stříbrný Michal Čapek (3.SI) se 7 body. Na bronzové příčce skončil Daniel Páv (3.S) se 6 body. Stejný bodový zisk, 6 b, uhrál i čtvrtý Tomáš Flégl (3.SI). Martin Paar (4.B), loňský vítěz a největší favorit, obsadil s 5,5 body 5. místo. Nejlepší dívkou byla Vendula Jarešová (2.S), když vybojovala 5 bodů. Dobře hráli ale i další žáci v pořadí. Titul „nejšachovější třída“, za nejvíce bodů v turnaji, vybojovali zástupci ze 2.SI před 3.SI a 1.SI.

Děkuji vedení školy za podporu při organizaci turnaje, SRPŠ za příspěvek na nákup cen, ŠO TJ Jiskra Jaroměř za zapůjčení šachového materiálu a všem účastníkům za bezproblémový průběh. Nejlepší žáci budou reprezentovat školu na Okresním přeboru školních družstev, který pořádáme 14. 12. 2023.

Autor: Mgr. Petr Staněk